Je teplovodní krb opravdu tak skvělý, úsporný a krásný zdroj tepla? Nebo jde o kotel v obýváku a s tím spojený nepořádek a zápach? Vyplatí se investice do dražší krbové vložky s teplovodním výměníkem a dalšího nutného příslušenství nebo je to past na peníze? Má cenu uvažovat o teplovodním krbu jako o hlavním zdroji tepla v domě?
V době, kdy už stavíme jen nízkoenergetické a pasivní stavby, je volba vytápění ještě citlivější, než dřív. Běžné krby už v interiérech takových domů neobstojí vzhledem k jejich příliš vysokému výkonu. Krb, který interiér přetápí, je krb k ničemu. Původní radost čerstvého majitele krbu vystřídá po pár topeních rozčarování z nekomfortu, který topidlo vytváří. Později pak často i vztek na kamnáře, který takový krb doporučil a postavil.
Řešení vytápění teplovodním krbem případně přitápění v pozici sekundárního zdroje je při volbě správné krbové vložky, materiálů obestavby a samozřejmě i kvalitní lidské síly – kamnáře – dobrá alternativa ostatním obvyklým způsobům vytápění. Těžko kdy něco nahradí příjemné praskání polen v topeništi a uhrančivé světlo plamenů osvětlujících pokoj.
NEPODCEŇTE KVALITU TEPLOVODNÍ KRBOVÉ VLOŽKY
Základním „stavebním prvkem“ teplovodního krbu je krbová vložka s (již z výroby vestavěným) teplovodním výměníkem. Jde o průmyslově vyrobené topeniště s pláštěm z kvalitní silnostěnné oceli odpovídající třídy tak, aby nedocházelo k deformacím nebo dokonce porušení těsnosti vlivem působení tepla při provozu. Samotný prostor topeniště (nebo chcete-li ohniště) pak tvoří tzv. žárohmoty. Obvyklý (a stále vyhovující) šamot postupem času v některých výrobcích (obvykle levnějších a jednodušších) doplnila izolační hmota vermikulit, případně speciální keramické materiály (s různými, obchodními názvy) vyráběné litím, obvykle v krbových vložkách vyšších kvalitativních tříd.
Výhodou nových materiálů jsou nejen jejich lepší technické parametry, zejména tepelná vodivost, která pomáhá při roztápění, ale díky lití také možnost zhotovení plynulých tvarů dokonale vyplňujících všechna „hluchá místa“ v topeništi a tím vylepšujícím spalovací podmínky.
Rád každému zákazníkovi vždy včas kladu na srdce, aby v zájmu snahy o výběr kvalitního výrobku nezapomněl také na to, kdo je jeho výrobcem. Je bohužel velkým omylem, že na tom až tak nezáleží – pokud je železo dobré, je prý jedno, která huť ho tavila… Kvalita výrobce se dobře pozná bohužel obvykle až ve chvíli, kdy nastane jakýkoli problém, i když třeba výrobcem nezaviněný. Dodávka náhradního dílu, řešení reklamace nebo jen prosté dodání technické informace pro topenáře pak může být buď otázkou okamžiku a nebo běh na dlouhou a otravnou trať.
VÝKON KRBU S TEPLOVODNÍM VÝMĚNÍKEM NENÍ VŠECHNO
Nejpodstatnější technický parametr, který jako kamnáři při výběru teplovodní krbové vložky řešíme, je její výkon a především jeho rozdělení mezi jednotlivé funkční části. Je totiž pěkné, když má vybraná krbová vložka jmenovitý tedy pro její funkci po všech stránkách optimální výkon blízký tepelné ztrátě vytápěných místností- Co je to ale platné, když je schopna do prostoru obývacího pokoje předat třeba 60% výkonu a pro teplovodní soustavu topení (tedy pro všechna ostatní místa v domě) jen zbylých 40%.
Nutně pak dochází k tomu, že obsluha buď
- krb a tím i obývací pokoj přetápí, aby dosáhla dostatečného výkonu v ostatních místnostech domu a nebo
- škrtí přívod vzduchu do topeniště ve snaze snížit tepelné přetížení obývacího pokoje.
V praxi je mnohem častější právě druhý případ, který vede k nízkoteplotnímu spalování, zanášení skla dvířek a především ploch teplovodního výměníku páchnoucím a hlavně velmi těžko odstranitelným (po nějaké době dokonce zcela neodstranitelným) dehtem. Oba případy mají ale jedno společné – takový krb jsou vyhozené peníze…
Špatný způsob regulace vzduchu obsluhou lze efektivně vyřešit použitím tzv. automatické regulace hoření (přesněji spíše automatické optimalizace spalovacího procesu, ale kdo by si to chtěl pamatovat…). Jde o elektronickou řídící jednotku spojenou s klapkou poháněnou řízeným elektromotorkem.
Navíc je takové zařízení schopno dokonce i řídit spínaní a chod čerpadla, otevírání či zavírání ventilů nebo dávat na displeji informace o teplotách vody v bojleru a akumulační nádrži. Sebelepší regulace ale samozřejmě nevyřeší špatně zvolený výkon krbové vložky.
VYPLATÍ SE TEPLOVODNÍ KRB?
Tohle bude jednoduché a krátké. Nevyplatí.
Na shledanou u nějakého dalšího článku… H.T.
.
.
.
Pardon, nedalo mi to 🙂
Otázka rentability jakéhokoli způsobu vytápění je samozřejmě složitější. Vzhledem k tomu, v jakém podnebném pásu žijeme, NĚJAK musíme vytápění řešit vždy. A protože topení dřevem už pro většinu z nás nesplňuje představu o komfortním a čistém domově, máme obvykle jako první volbu na paměti tepelná čerpadla, plynové kotle, elektrokotle apod., které od nás nevyžadují brzké ranní vstávání k přiložení dřeva ani pravidelné čištění.
Teplovodní krb pak přichází spíše jako myšlenka návratu k romantice bydlení, k představě útulného domova s ohněm uprostřed obýváku, než jako zdroj tepla opravdu podstatný pro život. V tu chvíli je jakákoli investice nejen do krbové vložky s teplovodním výměníkem, ale i do potřebných dalších prvků jako např. akumulační nádrž, oběhová čerpadla, ventily či systém měření a regulace hodnocen více jako „nutné zlo“. A do zla se nikomu z nás investovat nechce.
Jenže on je takový dobře postavený a chytře vyprojektovaný teplovodní krb taky „dobro“. Dobře postavený a chytře vyprojektovaný krb je něco, co na podzim a před příchodem léta plně nahradí Váš hlavní zdroj tepla a ještě to nadělá spoustu parády, připraví dokonalý relax v horších dnech a nabídne trochu té staré čisté atmosféry, kdy se člověk zahřál právě jen ohněm ze dřeva. A to jsou faktory, které už nikdo neumíme ohodnotit penězi.
Nebudu se tedy vůbec pouštět do jakýchkoli výpočtů návratnosti s ohledem na cenu paliva a její vývoj v čase, porovnávat s cenou plynu nebo cenou nutné odborné údržby sebedokonalejšího tepelného čerpadla. Teplovodní krb se vyplatí všem, kteří vědí, že ho budou opravdu používat v průběhu celé topné sezóny a budou mít radost, že jednak šetří životní prostředí (spalování dřeva v dnešních krbech už dávno splňuje velmi přísné požadavky na obsah škodlivin platné v celé Evropě) a druhak dávají svému bydlení i něco víc, než jen teplo.
Váš kamnář, Honza Temr
Stále hledáte odpovědi na své otázky?
Je kamnář, který hledá a nachází efektní i praktická řešení. Tvorbu krbů a kamen považuje za obor „mikroarchitektury“ a tvrdí, že jsou zároveň wellness produktem. Honza nabízí možnost nezávislého odborného on-line poradenství, je autorem tisíců návrhů a technických konceptů ze kterých sestavuje oblíbené e-katalogy.
Původním vzděláním je ekonom se specializací na strojírenský průmysl. Díky tátově vášni pro stavebnictví a stavební řemesla se Honza ke kamnařině dostal už v roce 1999 a našel v ní to, co hledal – kreativitu, udržitelnost, krásu. V roce 2008, nedlouho po dokončení studií na vysoké škole, absolvoval rekvalifikaci v Horní Bříze, v místě známém dlouhou tradicí keramických výrobků včetně kamnářských kachlů.
Honzovi můžete napsat e-mail na temr@temr.cz