„Kolik stojí krb? Jaká je cena kachlových kamen? A za kolik mi postavíte kachlový sporák? Proč neumíte odpovědět? Normálně mají všichni ceník a vy kamnáři cenu tajíte…“
Chápu, že se mnoho lidí snaží najít i v zakázkové práci logiku, jako v tovární výrobě. Doba je prostě taková. Hodně věcí zjednodušily informační technologie, i nám v práci hodně pomáhají, hlavně ve fázi projektu a v komunikaci. Ale řemeslo je pořád řemeslo. A pokud chcete opravdu řemeslnou práci, pak nelze čekat leták nebo katalog. Kamna nebo krb totiž nevznikají podle „mustru“.
KRBY A KAMNA JSOU INDIVIDUÁLNĚ NAVRHOVANÁ TOPIDLA
Tedy abychom byli spravedliví, někdo tak pracuje i v našem oboru. Už mockrát jsem slyšel, že těžká akumulační kamna jsou nejlepší pro víkendově obývanou chalupu. Nebo že teplovodní krb s výkonem 15 kW je ideální do nízkoenergetického domu. To je ale obvykle důsledek toho, že člověk, se kterým zákazník mluvil, má prostě obzor možností zúžený jen na to, co umí, v čem si je sám jistý a dělá to dennodenně. Je to ale stejné (a ten příměr mám vážně rád), jako byste sháněli sportovní kabriolet pro projížďky po jihu Evropy se sluncem nad hlavou a prodejce Vám nabízel těžkou nákladní Tatru se slovy: „Vždyť i tam si stáhnete okýnka, né?“.
Zkrátka – cena je u individuálně projektovaných a stavěných krbů a kamen tvořená mnoha detaily, které nikdo na světě neumí trefit odhadem. Je nutné zohlednit nejen individuální požadavky na funkci a vzhled topidla, ale často také mnoho stavebních detailů a podmínek. Někde je nízký komín, jinde vystupuje ze stěny, přívod vzduchu je možné táhnout jen z prostoru dvorku souseda, stěna za kamny je dřevěná, pod krbem je sklep, kamna jsou od dřevěné obložky dveří jen 10 cm, skrz krb prochází schod atd. atd. Každá komplikace má své řešení, které si vyžádá větší či menší stavební úpravy nebo přizpůsobení projektu. Ale musí se s ní počítat…
CENOVÝ ODHAD JE PAST
Jakkoli se snažíme vycházet poptávkám na cenový odhad vstříc, vždy zdůrazňujeme, že je taková informace většinou úplně k ničemu. Zrovna v několika minulých týdnech se nám sešly hned tři poměrně dost podobné poptávky. Ve všech případech šlo o krb do novostavby. Všechny byly někým načrtnuty ve SketchUpu, tedy volně šířeném programu sloužícímu především k vizualizaci jako vstupnímu podkladu pro podrobnější projekt. Jenže jak to tak už u nás někdy bývá, u náčrtu to skončilo, protože byl zdarma, kdežto náš projekt stojí 3-6 tis. Kč (samozřejmě včetně 3D vizualizace jako můžete vidět např. v tomto článku)…
První krb si črtnul zákazník sám. Vložil obecnou krbovou vložku bez konkrétních rozměrů a parametrů. Kolem ní odhadl obestavbu z nedefinovaného materiálu s tloušťkou cca 1 cm. Krb postavil tak, že tato „šlupička“ nesla nad ní nesené konstrukce o hmotnosti cca 300 kg. Kolem dvířek krbové vložky byly sloupky tenké asi 5 cm. Nakonec jsme se dohodli, že s tímto podkladem se opravdu dá pracovat jen jako s ideou, ale s reálnými rozměry, proporcemi ani funkčními parametry bude skutečný krb neporovnatelný.
Nakonec jsme udělali cenový odhad na základě tohoto náčrtu ve formě reálného rozpětí ceny. Došli jsme k částce 90 – 160 tis. Kč. Nižší ceny dosáhneme za cenu použití jednoduché krbové vložky slušného, jen někdy ve vývoji svéhlavého českého výrobce a s obestavbou z levné izolace (tedy bez jakékoli funkce tepelné setrvačnosti, pohodlí, komfortu…). Té nejvyšší pak při vestavbě toho nejlepšího, co na trhu krbových vložek známe a v obestavbě z kvalitní lité keramiky.
„Stačí to takto? Pro rozhodnutí, zda ano či ne? Není rozpětí 70 tis. Kč náhodou příliš velké?“
No jistě… Jistě, že je příliš velké. Ale pokud Vám nechceme lhát a nebo sami sobě vytvořit nesmyslný rámec, který nás následně bude nutit šetřit na kvalitě (abychom dostáli svému slovu doslova za každou cenu), pak nemáme jinou možnost.
RADĚJI PŘESNĚ NEBO VŮBEC
Nadpis zcela vystihuje náš postoj k požadavkům na střelbu od boku. Je to někdy těžké vysvětlit, že přes naší dnes už mnohaletou a především několikatisícovou (myšleno samozřejmě v množství realizovaných projektů) zkušenost stále nedokážeme určit cenu realizace s rozumnou přesností, resp. s přijatelnou tolerancí např. v jednotkách procent. Každá změna konstrukce, použitého spotřebiče (typicky například krbové nebo kamnové vložky), míry akumulace (6 nebo 12 hodin je vážně rozdíl…), materiálu, umístění topidla v prostoru je zásadní pro cenotvorbu a nedá se to nijak ošidit.
To vše navíc probíhá především uvnitř projektovaného krbu či kamen a na vnějším designu pláště, který ve fázi plánování zajímá logicky většinu zákazníků, se změny projevují jen mírně, někdy dokonce vůbec. Naše kalkulace ceny tak vždy a bezvýhradně vychází z odpovídajícího projektu krbu či projektu kamen a především z přesného kusovníku. Díky tomu je možné dostát našemu slovu zákazníkům a v případě realizace se smluvně zavázat k přesné celkové ceně bez jakýchkoli dovětků, přílepků a výjimek.
NENECHTE SE TAHAT ZA NOS
Kupovat zajíce v pytli je odjakživa riziko. A zakázkově stavěný krb nebo kamna jsou zajíc poměrně nákladný na to, abyste ho kupovali v sebelíbivějším pytli. Náčrt, který nezohlední místo, kde bude zajíc stát, z čeho bude mít kožich, kudy mu budete podávat mrkev a jestli se mu k Vám domů vůbec vejdou uši není nic jiného, než právě pytel, přes který není vidět zhola nic…
Pusťte s námi zajíce z pytle ven!
Váš kamnář, Honza Temr
Stále hledáte odpovědi na svoje otázky?
EDIT:
Tak si říkám, že by ctěnému čtenáři třeba přišlo vhod, kdyby viděl, jaký poměr v ceně celé realizace zaujímají její jednotlivé části. Abychom mohli srovnat obvyklé tři přístupy k projektu krbu či kamen (varianta levná, střední a TOP), připravil jsem níže tři grafy.
Co je dle mého soudu nejvíce zajímavé, je zanedbatelný podíl ceny projekčních a přípravných prací – proč je tedy podcenit? Stejně tak je ke zvážení, zda relativně malý podíl prací manuálních, tedy samotné řemeslné stavby krbu, stojí za riziko volby nezkušeného a nekvalifikovaného „šikovného zedníka“ namísto kamnáře s garancí, zkušeností a kvalifikací…
Je kamnář, který hledá a nachází efektní i praktická řešení. Tvorbu krbů a kamen považuje za obor „mikroarchitektury“ a tvrdí, že jsou zároveň wellness produktem. Honza nabízí možnost nezávislého odborného on-line poradenství, je autorem tisíců návrhů a technických konceptů ze kterých sestavuje oblíbené e-katalogy.
Původním vzděláním je ekonom se specializací na strojírenský průmysl. Díky tátově vášni pro stavebnictví a stavební řemesla se Honza ke kamnařině dostal už v roce 1999 a našel v ní to, co hledal – kreativitu, udržitelnost, krásu. V roce 2008, nedlouho po dokončení studií na vysoké škole, absolvoval rekvalifikaci v Horní Bříze, v místě známém dlouhou tradicí keramických výrobků včetně kamnářských kachlů.
Honzovi můžete napsat e-mail na temr@temr.cz